Kanada Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Kanada Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Kanada Göçmen Vizesi Nedir?- Nasıl Alınır?

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Vize Bilgileri

Kanada Göçmen Vizesi Nedir?

Mülteci ile göçmen arasındaki fark nedir, statüleri nelerdir. Herhangi bir ülkeye mülteci olarak giren kimseler farklı statüye sahiplerdir.

Bu kişilerin hukuku Birleşmiş Milletler tarafından sağlanmaktadır. Mülteciler daha çok siyasi sebeplerden dolayı yer değiştiren insanlara verilen isimdir. Politik düşüncesi, cinsel yönelimi, ten rengi gibi sebeplerden ötürü bulunduğu ülkenin rejimi tarafından rahatsız edilen insanlar mülteci olarak Kanada’ya başvurma hakkına sahip olurlar.
Mülteci yasaları, göçmenlik yasalarından farklı değerlendirilmektedir. Bu yasalar tamamen Birleşmiş Milletler tarafından korunmaktadır. Göçmen nedir? Kimler Kanada göçmen vizesi başvurusu yapabilir.

Göçmenler, mülteci ve sığınmacılardan farklı pozisyon içerisinde değerlendirilen kimselerdir. Ülkesinde bulunan ekonomik şartlardan ötürü başka ülkelerde daha iyi hayat yaşayabileceklerine inanan insanlardır. Başvuru şartları da bundan ötürü mültecilerden farklı değerlendirme içerisine girer. Beyin göçü olarak tanımladığımız olgu tamamen budur. Yetişmiş kimseler ülkelerinde hak ettikleri hayat kalitesini yaşayamadıklarını iddia ederler. Bunun karşılığında da Kanada oturum izni başta olmak üzere çeşitli yerlere başvururlar.

Kanada Göçmen Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada her batı ülkesi gibi giderek yaşlanan nüfusu açısından zor günler geçirmektedir. Bunun karşılığında dış ülkelerden yetişmiş göçmen kabul ederek bu açığı kapatmaya çalışmaktadır. Kanada vatandaşlık ve göçmenlik bakanlığı yapmış olduğu açıklamada 2022 yılı sonuna kadar ülkeye 1 milyon yeni göçmen alınacağını duyurmuştur.

Buna sebep olarak da şu maddeler sıralanmıştır. Kanada nüfusu giderek yaşlanıyor. 2035 yılına kadar emekli olacakların sayısı çok fazla. Ülkenin ekonomik dinamikleri emeklilere bakmaya yetmeyecek duruma geliyor. Bunun için de aktif çalışanların piyasaya katılması hayati öneme sahiptir.
Kanada çalışma vizesi verme konusunda oldukça istekli davranan ülkelerin başında gelir. Fakat kimi şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Kanada göçmen vizesi almak için kalifiye eleman olmanız şarttır. Bununla beraber yaş, yabancı dil gibi konular da hayati öneme sahiptir. Vizeye başvuru esnasında sizleri belli bir puanlama sistemi yapılır. Kanada vizesi puanlama sistemi nedir? Nasıl yapılır. Bu durumdan da bahsedeceğim.

Kanada Göçmenlik Vizesi İçin Gerekli Hususlar

Yukarıda da üzerine önemle düştüğümüz gibi anahtar kelime kalifiye olmak. Evet, Kanada’nın genç insanlara ihtiyaçları var. Fakat Hükümete ve ekonomiye yük olanlara değil. Çalışacak, kendini gösterecek ve ülke katma değerine değer katacak beyinleri ülkeye alıyorlar. Bu yüzden de Kanada göçmenlik başvurusu yaparken niteliklerinizden emin olun.

 • Kanada İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki ana dile sahiptir. Bu yüzden ülkeye göçmenlik vizesi başvurusunda bulunanlardan bu dillerden en az bir tanesine yetkin olması istenir. Kanada için IELTS sınavına girmelisiniz. Her İngilizce modül sınavından 6 puan almanız sizlerden istenir. Dil, entegrasyon açısından önemli bir şarttır.
 • En çok sorulan sorulardan bir tanesi de eğitim seviyesi oluyor. Lise mezunuyum Kanada göçmenlik vizesi başvurusu yapabilir miyim? Lise mezunları Kanada’da çalışmaya gidebilir mi? Kanada ülkenizde gördüğünüz eğitime değer verir. Fakat bu yalnız başına herhangi bir şey ifade etmez. Eğer lise mezunu iseniz fakat herhangi bir inşaat şantiye ya da uzun yol şoförlüğü gibi iş yapıyorsanız sorun olmaz. Çalışma tecrübeniz bu hususta daha büyük değer görmektedir.
 • İş deneyimi konusuna gelelim. Meslek olarak belirttiğiniz alanda en az bir yıl çalışma deneyiminiz olmalıdır. Çalışma tecrübeniz arttıkça puanınız yükselecektir. Kanada express enrty puanlama sisteminde diğer adaylardan üst seviyeye çıkacaksınız.
 • Yaş faktörü Kanada’nın göçmenlik başvurusu için hayati öneme sahiptir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz Kanada nüfusu yaşlanıyor. Bundan ötürü de göçmen kabul ediyor satırlarını hatırlıyorsunuzdur. Kanada, giderek yaşlanan ve çalışmayacak emeklilik hayatına kucak açmış vatandaşlarının yerini taze kanlar ile doldurmaya çalışmaktadır. Dışarıdan çalışmayacak durumda olan göçmenleri alması imkansızdır. Böyle insanları ülkeye yük olarak görmektedir. Kanada Express Entry göçmenlik vizesi alırken dikkat edilen hususlardan birisi de bu yüzden yaştır. 18-35 yaş arası uygun yaşlar görülür ve tam puan verilir. Fakat 35 ve üzeri yaşlarda göçmenlik vizesi puanı kırılmaktadır.

Kanada Express Entry Vize Başvurusu Nedir?

Kanada Express Entry nedir? Nasıl başvurulur. Ne anlama geliyor konusundan devam edelim. Kanada Hükümeti kalifiye göçmenlerin işlemlerini hızlandırmak üzere 2015 yılında Express Entry adı verilen uygulamaya geçmiştir. Express Entry kelime anlamı ile hızlı geçiş, onay anlamına gelmektedir.
Kanada göçmenlik vizesi yöntemlerinden olan Express Entry havuz sistemi ile çalışmaktadır. Her yıl dünyanın dört bir yanından bu yöntem ile vize başvurusu yapanlar bir havuzda toplanır. Amerika Green Card sisteminden oldukça farklıdır. Amerika havuzda toplanan başvuruları loto sistemi ile geçer. Kişinin özellikleri böylesi bir durumda en asgari seviyeye yaklaşmaktadır. Fakat Kanada vize havuz sistemi tamamen farklıdır. Puanlama sistemi burada hayati öneme sahiptir.

Kanada Express Entry Puanlama Sistemi

Express Entry başvurularında bir havuz içerisinde değerlendirme olduğundan bahsetmiştik. Her başvuru şartlarına göre 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Başvurunuzun havuzda değerlendirilebilmesi ve olumlu sonuçlanması için 67 puan ve üstü bir skor yapmanız gerekiyor.
Bu skora ulaşabilmek için yabancı dil, iş tecrübesi, yaş faktörü gibi değerlendirmeye tabi tutulurlar. 67 puanı geçtikten sonra ne oluyor. Bu sefer tam başvuru yapma şansına sahip oluyorsunuz. Bundan sonraki adımda ise 1200 puan üzerinden değerlendiriliyorsunuz.
Final kısmındaki puanlama sisteminde alacağınız puanlar şu şekilde karşınıza geliyor. Ön lisans, lisans, PhD ve doktora için ayrı puanlandırma alıyorsunuz.
Yaş faktörü burada yeniden devreye geliyor. 35 yaşına kadar alacağınız puan maksimum belirleniyor. Bu yaştan sonra da puanınız kademeli bir şekilde düşmeye devam ediyor.

Kanada Oturum İzni Nasıl Başvurulur

Kanada göçmenlik vizesi almaya hak kazandığınız zaman bununla beraber oturum izni de kazanıyorsunuz. Kanada’dan oturum izni alırken aileniz için de işlemlere başlayabilirsiniz. Kanada’da daimi oturum izni almak nasıl gerçekleşir? Elbette bunun da şartları bulunmaktadır. Daimi oturum izni alabilmeniz için son beş yıl içerisine 2 yılı tamamen Kanada içerisinde geçirmek gerekiyor. Bu sürenin üst üste iki yıl olması şart değildir.

Kanada Vatandaşlık Başvurusu

Kanada vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır? Kanada vatandaşı olmak için gerekli evraklar şartlar nelerdir. Göçmenlik vizesi almaya hak kazandınız. Kanada’da oturum izniniz de bulunuyor. Uzun zamandır çalışıyorsunuz. Ülkeyi sevdiniz. Vatandaş olmak istiyorsunuz. İşte bu adımdan sonra yapacaklarınız var. Kanada vatandaşı olmak için şartlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Kanada’dan daimi oturum izni aldıktan sonra son beş yılın üç yılını Kanada’da geçirdiğinize dair belgeler.
 • Kanada’da entegrasyon üzerine yapılacak test üzerinden başarı sağlamak.
 • Kanada’nın resmi dilleri olan Fransızca veya İngilizce’den en az birine tamamen hakim olmak. Bunun üzerine de ayrı dil sınavına girersiniz.

Tüm bu şartlar sağlandığı zaman Kanada vatandaşı olmaya hak kazanmış oluyorsunuz. Kanada çifte vatandaşlığa izin veriyor mu? Kanada çifte vatandaşlığa izin veren ülkeler arasında gösterilmektedir. Hem kendi ülkenizin hem de Kanada’nın aynı anda vatandaşı olabilirsiniz.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu